SHARE
No matter what, Turkey will always stand by Turkish Cyprus
No matter what, Turkey will always stand by Turkish Cyprus

Turkish Prime minister Binali Yıldırım met his counterpart, Prime Minster of Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) in Ankara.

In the joint press conference, Yıldırım said:

Rusya Federasyonu devlet başkanı Vladimir Putin, NBC televizyonunda Megyn Kelly’nin misafiri oldu. Mevzubahis raportajda, 2016 Amerikan seçimlerine müdahale etmekten, Yahudiler de dahil olmak üzere azınlık gruplarının mesul olabileceğini ifade edince, tepkileri üzerine çekti.

Putin’in açıklamalarına, başta Amerikan siyasetçiler ve Yahudi gruplar olmak üzere yoğun tepkiler geldi.

Putin’in, bazı grupların aslında Rus olup olmadığını sorgularken tam olarak ne demek istediği hususunda açıklık getirmesi gerektiği konusunda, Trump’ın kendisinden ek açıklama yapması için baska yapmasını talep ettiler.

Putin’e, 2016 seçimlerinde Rusya’nın karıştığı iddiasıyla ilgili suçlamalar soruldu. Putin rapörtajda şunları ifade etti:

“Rus devletinin çıkarlarını temsil etmiyorlar. Rus Hükümetini temsil etmedikleri için daha az umursayamazdım. Belki Ruslar bile değiller. Rusya vatandaşlığı olna Ukraynalılar, Tatarlar, Yahudiler olabilirler. Hatta bunun kontrol edilmesi gerekiyor. Belki çifte vatandaşlığa sahipler. Ya da belki de yeşilkart. Belki de bu iş için onlara para veren Amerikalılardı. Nasıl biliyorsunuz? Bilmiyorum.”

Anti-Defamation League (ADL) CEO’su Jonathan Greenblatt yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Putin, ülkesindeki Yahudilere ve diğer azınlıklara parmağı işaret ederek suçlama oyununa çok fazla müracaat etmekte” diye yorum yaptı. (Kaynak)

Putin’in açıklamaları, klasik Yahudi aleyhtarlığı (anti-Semitik) peşinhükümlerin hortlatılması şeklinde yorumlandı.

Diyerek şöyle devam etti: “Rusya cumhurbaşkanının ülkesini yüzlerce yıl boyunca rahatsız eden klasik Yahudi aleyhtarı önyargılara yeniden hayat vermesini görmek çok rahatsız edici. Bu yorumlar, Siyon Liderlerinin Protokolleri sayfalarından kesitler gibi geliyor.”

Bu yorum, 1903’te bir Rus gazetesinde yayınlanan ve dünyayı ele geçirmek için bir Yahudi komplosu olduğu propagandasını haklı çıkarmak için kullanılan ve bir kurgu eser olduğu söylenen Siyon Liderlerinin Protokolleri isimli metne atıfta bulunulmakta.

2016 Amerikan seçimlerine Rusya’nın müdahale edip etmediği, müdahale edilmişse, Rus devletinin mi yaptığı, yoksa başka bazı odakların ilgili müdahaleyi yaparak ihaleyi Rusya’ya mı ihale etmek istediği henüz açıklık kazanmış değildir.

Bu konunun, 2018 yılı boyunca çokça tartışılacağı ve Amerikan siyaset ve demkrasi tarihinde mühim bir sual işareti olarak yer alacağı âşikardır.

 

 

In the meeting, issues regarding consolidating mutual relationship between two countries have been discused.

Traditionally, every prime minister of TRNC are paying their first offical visit to Turkey and the second to Azerbaijan.